Emnet for Jordbundens dag 2020 er ”Jordens biodiversitet”.
I et tæt samarbejde mellem foreninger, organisationer, universiteter og projekter bød dagen på et fagligt meget spændende program, Der kom rundt om mange af de muligheder, landmændene har for at øge biodiversiteten i jorden og herved også i agerlandet ved hjælp af deres dyrkningsmetoder.
Videoer og præsentationer
De enkelte indlæg og talere fremgår af programmet, der kan ses på LandbrugsInfo. Der er videooptagelse og præsentationer af de fleste indlæg (Klik nederst på siden på “World Soil Day – Jordbundens dag – 2020”)
Et bredt samarbejde
Det er Agrovi, Aarhus Universitet, Foreningen for Reduceret jordbearbejdning i DanmarK (FRDK), Københavns Universitet, Roskilde Universitets Center, SEGES og Økologisk Landsforening (ØL), som markerede Jordbundens dag 2020.
Yderligere oplysninger hos Janne Aalborg Nielsen, SEGES, e-mail: jaan@seges.dk, mobil: 40 34 90 51 eller Niels Damsgaard Hansen, FRDK, e-mail: ndh@frdk.dk mobil. 51 41 71 58
Jordbundens dag 2019 Se præsentationer og video af indlæg fra vores fejring af Jordbundens dag 2019
