SEGES undersøger alternativer til sortjordsnedfælderen

SEGES Innovation afprøver syv nedfældningsmetoder for at sikre en god udnyttelse af gylle i CA.
Her udbringes der gylle med græsmarksnedfælder i Seges' Landsforsøg med gyllenedfældning til CA. Foto: Henning Sjørslev Lyngvig

Sidste år startede SEGES et treårigt forsøg med syv forskellige nedfældningsmetoder til udbringelse af gylle i CA-systemet. Der er netop kørt gylle i forsøgsperiodens år to.

Der er traditionelt set de bedste resultater med at udnytte gyllen, når den nedfældes med en sortjordsnedfælder, men det er i karambolage med CA, hvor idealet er ingen jordbearbejdning. Derfor er det en vigtig opgave at finde metoder til at sikre gylleudnyttelsen med alternative metoder, så vi kan udnytte gyllen optimalt i CA. 

Her udbringes der gylle med disc-nedfælder i forsøget i år.

SEGES afprøver disse 7 metoder:

  • Tandnedfældning, der er referencemetoden: fordi metoden sikrer det bedste udnyttelse af gyllen dokumenteret gennem talrige Landsforsøg.
  • Nedfældning med tandnedfælder med et vingeskær: så gyllen bredes ud i en større flade
  • Nedfældning med en disknedfælder: et godt alternativ til tandnedfældning på sandjord.
  • Udlægning med slæbeslanger + syre: fordelen er stor arbejdsbredde og færre spor end ved sortjordsnedfældning.
  • Udlægning med slæbeslanger + syre, men efterfølgende øverlig nedharvning: vi ved fra Landsforsøg at øverlig harvning før direkte såning af vårbyg øger udbyttet.
  • Udlægning med slæbesko efter Bomech princippet + syre: vi håber at rillen giver øget gyllepenetrering. 
  • Udbringning med græsmarksnedfælder + syre: vi håber at en stor rille giver stærkt øget gyllepenetrering.

Del denne artikel

RELATEREDE ARTIKLER

frdk logo
Nyhedsbrev

Gå ikke glip af noget!

Vi spammer ikke! Læs vores privatlivspolitik hvis du vil vide mere.