Hestebønner og ærter etableres bedst efter en dyb opharvning og i ensartet sådybde. Ærter i seks til otte centimeter, og hestebønner i seks til ni centimeter.
Hold en fart på cirka fem, kilometer i timen og sørg for, at skær og tryk er i orden. Troml efter såning, hvor forholdene tillader det. Udsæt tromling på svær jord ved fugtigt føre til ærterne er mellem fire og seks centimeter.
Sådan etableres hestebønner og ærter bedste muligt
Så så snart jorden er tjenlig.
Tidlig såning fremmer tidligere modenhed og giver flere sikre vinduer før fremspiring. Hestebønner kan sås på dobbelt rækkeafstand med mulighed for radrensning uden udbyttetab. Ukrudtsharvning i hestebønner er mulig fra planterne er blevet bløde og frem til cirka ti til tolv centimeters højde. Spirer er sårbare i fremspiringsfasen -undgå harvning her.
Troml efter såning, hvor forholdene tillader det. I pløjefri systemer ligger der ofte færre sten i overfladen, men vurder altid marken. Formålet er en jævn, stenfattig overflade, der sikrer høsten.
Effektiv ukrudtsbekæmpelse
I såvel ærter som hestebønner er det muligt at bruge jordmidlet Fenix, som har en god effekt på flere ukrudtsarter. Fenix må i hestebønner kun anvendes før fremspiring af afgrøden. En god og prisfornuftig ukrudtsløsning i hestebønner er en blanding af Fenix og et glyphosatmiddel. Anvend for eksempel 0,75 l/ha Fenix + 540 g/ha aktivstof glyphosat. Anvendelse af et glyphosatprodukt er kun aktuelt, hvis der på sprøjtetidspunktet er fremspiret ukrudt. Hvis ukrudtet endnu ikke er fremspiret, opnås der ingen effekt af en glyphosatsprøjtning.
I ærter kan Fenix også anvendes efter fremspiring, og her kan en blanding af Fenix og Basagran SG/Fighter 480 bruges, når de første kimblade på ukrudtet er fremme. Anvend for eksempel 0,5 L/ha Fenix + 0,22 kg/ha Basagran SG (0,4 L/ha Fighter 480). Anvend ikke penetreringsolie sammen med Fenix + Basagran SG/Fighter 480.

Græsukrudt
Græsukrudt kan bekæmpes med Focus Ultra og Agil. I både hestebønner og ærter gælder det, at græsset skal have to til tre blade, mens kvik skal have tre til fem blade. Agil må kun bruges hvert andet år på et areal. Og Focus Ultra må kun bruges én gang om året.
DOSIS
Dosis i hestebønner: 1-2 l/ha Focus Ultra +0,5 l/ha Dash eller 0,5-0,93 l/ha Agil 100 EC. I begge tilfælde bruges højeste dosis mod kvik.
Dosis i ærter: 1-1,5l/ha Focus Ultra + 0,5 l/ha Dash eller 0,5-0,75 l/ha Agil 100 EC.
Vær opmærksom på, at midlerne ikke har effekt på rapgræs og væselhale. Ved problemer med rajgræs foretrækkes Focus Ultra, selvom den er dyrere, da den har bedst effekt.



