Kemifirma tester flere biostimulanter

Corteva tester biostimulanter, der kan fange kvælstof fra luften, og en ny type, der skal hjælpe stressede planter.
Salgskoordinator Frederik Christensen og den lokale markkonsulent Allan Simonsen præsenterede forleden Cortevas BlueN og den nye Sosemba biostimulant i en demomark i Vendsyssel.

Kemifirmaer verden over forsker i biostimulanter, og der kommer flere og flere produkter på markedet. Corteva er også et af de firmaer, der arbejder på at kunne tilbyde de biologiske midler.

I Danmark har deres BlueN efterhånden været på markedet i nogle år. Blue N, der er et rent biologisk produkt, indeholder en bakterie, der har den egenskab, at den kan optage kvælstof fra luften og gøre det tilgængeligt for planten.

I storskala-forsøg viser BlueN, at den kan øge udbytterne. I raps har den ligget på omkring 180 kilo i merudbytte pr. hektar, og i majs har den givet 1,3 ton mere pr. hektar.

Stor fokus på landbrugets kvælstof
Der er ekstra meget fokus på landbrugets forbrug af kvælstof på grund af Grøn Trepart, hvor der skal findes løsninger på at mindske udledningen.

– Der er sandsynligvis store reduktioner i gødningskvoten på vej fra 2027, så vi er nødt til at beskytte det N, vi har eller hente mere af det fra luften, som vi gør med Blue N i dag, sagde salgskoordinator hos Corteva, Frederik Christensen forleden, hvor Corteva havde inviteret til markdag i Vadum lige nord for Aalborg.

– Lige nu handler det om merudbytte, når vi bruger Blue N, men det kan sagtens være, at det i fremtiden handler om at skaffe det ad alternative veje, siger han.

Foruden forsøg med biostimulanter viste Corteva også forsøg med majssorter og nitrifikationshæmmeren Instinct.

Ny biostimulant mod stress på vej
Det er mælkeproducent-parret Anne og Thomas Madsen, der ligger jord til demoerne. Også test af en helt ny biostimulant, der går under navnet Sosemba. Sosemba er specielt til at beskytte planten, hvis den udsættes for stress. For eksempel tørkestress.

Testværten fortæller, at han med det blotte øje kunne se, at der var en større bladmasse på de planter, der var behandlet, kort tid efter behandling.

Laboratorietests viste senere hen også, at der var en forskel, men i løbet af vækstsæsonen har den synlige forskel udlignet sig. Nu skal der laves udbyttemålinger og foderanalyser for at vurdere effekten.

Der var synlig forskel på parcellen behandlet med Sosemba og den ubehandlede i starten af vækstsæsonen, men forskellen har udlignet sig. De første prøver viser også, at der er forskel, og her ved høst bliver der lavet udbyttemålinger og foderanalyser.


Biologiske produkter er kommet for at blive
Ligesom med gødningskvoten er også antallet af planteværnsmidler under pres. Senest er der forsvundet mange midler til kartofler, og der er megen debat om insektmidler.

Sosemba skulle også have den effekt, at den gør planten mere sund udover at øge bladmassen.

Derfor vurderer Frederik Christensen, at der fremover vil blive efterspurgt biostimulanter i højere og højere grad.

– De kemiske produkter er under pres, og de biologiske midler er kommet for at blive, siger han.

Del denne artikel

RELATEREDE ARTIKLER

frdk logo
Nyhedsbrev

Gå ikke glip af noget!

Vi spammer ikke! Læs vores privatlivspolitik hvis du vil vide mere.