FRDK undersøger metoder til at mindske input i planteavlen

Foreningen for Reduceret Jordbearbejdning i Danmark (FRDK) vil være klogere på tiltag, der kan reducere forbruget af kemi og kunstgødning i de pløjefri systemer. Derfor har foreningen taget initiativ til et samarbejde med en gruppe af forskellige landmænd og konsulenter og viser konkrete værktøjer i marken ved en række markdemoer.
Udviklings- og økologikonsulent Steen Nørhede (tv) og formand for FRDKs fagudvalg, Niels B. Hansen (th.) er initiativtagerne til en ny erfa-gruppe, der skal undersøge, hvor langt man kan komme med et minimere forbruget af kemi indenfor de pløjefri dyrkningssystemer.

Politikere og forbrugere har stort fokus på landbrugets forbrug af kemi og kunstgødning, og et af de mest fremhævede regenerative tiltag er minimal jordforstyrrelse. Det kan være jordforstyrrelse mekanisk med ploven, men også med planteværn og hjælpestoffer.

Medlemmer af FRDK er i mål med at reducere den mekaniske forstyrrelse, men vil nu også forsøge at reducere den kemiske forstyrrelse.

FRDK har derfor søsat projektet »På vej mod mindre input«.

– Det er ikke fordi, vi har et mål om slet ikke at bruge kemi, for som det er i dag, er input af gødning og planteværn grunden til, at vi kan opretholde høje udbytter, og det giver en vis fødevaresikkerhed. Men vi vil heller ikke sidde på hænderne, for der er ingen tvivl om, at vi får færre og færre tilladte produkter, og det er ikke givet, at glyphosat opnår ny godkendelse, når den nuværende udløber. Derfor udviser vi rettidig omhu ved allerede nu at begynde at finde nye veje, siger formand for FRDK, Henrik Terp.

Han forventer også, at teknologien vil udvikles, så man kan bruge eksempelvis laser-bekæmpelse, robotlugning eller andre virkemidler som alternativ til ukrudtsbekæmpelse med kemi. Det kan også være at spotsprøjtning kan give en væsentlig reduktion.

Erfa-gruppe er i gang
Projektet omfatter flere dele. Blandt andet er der etableret en erfa-gruppe bestående af en gruppe af konsulenter og landmænd, som sammen skal undersøge forskellige tiltag, der kan reducere forbruget. Der er repræsentanter fra såvel økologien, conservation agriculture, permakultur og regenerativ dyrkning.

Det er planen, at gruppen på skift skal mødes hos hinanden, og efterhånden som de kommer frem til nye metoder og praksisser, vil det blive formidlet ud til FRDKs medlemmer.


First movere
Erfa-gruppen har haft deres første møde.

– Gruppen er sat sammen på tværs af ideologier og dyrkningssystemer, for vi skal samarbejde om at løse de fælles udfordringer, vi har. Og det er at sikre, at vi også kan dyrke vores jord i fremtiden, siger udviklings- og økologikonsulent Steen Nørhede.

Han er en af initiativtagerne sammen med Niels B. Hansen, der er formand for FRDKs fagudvalg.

– Regenerativt landbrug med et minimeret input af gødning og kemi er en naturlig forlængelse af conservation agriculture (CA), siger formand for FRDKs fagudvalg, Niels B. Hansen, der selv er medlem af den nye erfa-gruppe.

Mange CA-landmænd oplever i forvejen, at de helt kan undvære insektmidler, og at de kan skære ned på forbruget af svampesprøjtninger. Der, hvor det bliver svært, er forbruget af herbicider; altså ukrudtsmidler.

FRDK er kommet med et bud på en definition af regenerativt landbrug, som er beskrevet i folderen Fire trin af conservation agriculture, der findes på frdk.dk.

Her er trin fire regenerativt landbrug, og et af kravene til at nå det trin er, at inputtet af kemi og kunstgødning reduceres.

– Hvis vi skal op på trin 4, så er der nogen, der er nødt til at finde ud at komme derhen, siger Niels B. Hansen.


Afgrøden der bekæmper ukrudt og gøder sig selv
Et andet af de første tiltag er afprøvning af afgrøden »Polykultur«. Den er udviklet af økologikonsulent Steen Nørhede og består af vårhvede, havre, ærter, gul lupin, fodervikke, boghvede og olieræddike.

Det er en hovedafgrøde, der høstes med mejetærsker eller wrappes som helsæd til kvægfoder. Men den har også efterafgrødens egenskaber.

Den lukker hurtigt af for ukrudt, har bælgplanter, der laver biologisk gødning og i øvrigt booster jordens mikroliv. Den er beregnet til at tage ind som sædskifteafgrøde.

Blandingen bliver tilgængelig via webshoppen ShopFRDK i 2026 og vil kunne opleves på FRDKs Åben Pløjefri Mark-dage i maj måned i år.

Her vil FRDKs samarbejdspartnere også præsentere deres bud på, hvordan man kan mindske inputtet. Det kan blandt andet være med brug af pH-kontrol og biostimulanter.

Kom til markdage med fokus på mindre input

FRDK og samarbejdspartnere inviterer til Åben Pløjefri Mark

Her er det muligt at opleve en række indsatser, der kan sænke inputtet af kemi og gødning. Det er blandt andet pH-kontrol, biostimulanter og afgrøden »Polykultur«.

Hør også landmændene fortælle om det pløjefri dyrkningssystem, få gode råd til at komme i gang med pløjefri dyrkning og få mere at vide om efterafgrøder.

8. maj kl. 13-15
Niels Mamsen, Gammelmark 8, 6630 Rødding

14. maj kl. 13-15
Salling Agro, Andrupvej 20, 7860 Spøttrup

15. maj kl. 13-15
Søren Christensen, Bringstrupvej 40, 4100 Ringsted

27. maj kl. 13-15
Michael Kristensen, Sivegaardsvej 1, 7500 Holstebro

Del denne artikel

RELATEREDE ARTIKLER

frdk logo
Nyhedsbrev

Gå ikke glip af noget!

Vi spammer ikke! Læs vores privatlivspolitik hvis du vil vide mere.